Gıdı olarak da adlandırdığımız çene altı bölgesinde biriken yağlar estetik yönden rahatsız edicidir. Bu görüntüye çift çene (double chin) adını verilir.

Gıdı bölgesinde birikmiş yağlarının alınması yüz ve boyun estetiğinin ana unsurlarından biridir. Klasik olarak bu yağlar liposuction işlemi ile emilerek direkt olarak alınabilir. Bu yöntem ağrılı olduğundan lokal veya genel anestezi ile yapılır ve asgari ameliyathane koşullarında gerçekleştirilebilir.

Uzun süredir, yağlanma olan vücut bölgelerine,  bazı maddeler enjekte ederek yağları ameliyatsız olarak eritme yöntemleri  araştırılmakta ve çalışmalar yapılmaktaydı. Sonunda aktif maddesi deoksikolik asit (deoxycholic acid) olan bir ilaç Amerikan Gıda ve İlaç İdaresinden (FDA) onay aldı.

Deoksikolik asit, tıpta gayet iyi bilinen ve safra asiti olarak isimlendirilen maddelerden biridir. Dolayısı ile bio-uyumluluğu üst seviyededir.

Botoks üreticisi olan Allergan firması tarafından üretilen ilaç,  Kybella ismiyle kullanıma sunulmuştur.

Kybella çok ince iğneler ile çene altındaki yağların içine küçük miktarlarda enjekte edilmektedir. İşlem genellikle çok az ağrı verdiğinden, anesteziye gerek duyulmaz ve poliklinik şartlarında veya muayenehanelerde yapılabilir. Enjeksiyon sonrası kişi günlük hayatına devam edebilir. Uygulama eritilecek yağ miktarına bağlı olarak, birer aylık aralar ile iki veya altı kereye kadar tekrarlanması gerekebilmektedir.

Ancak FDA bu ilacın yalnızca çene altı (gıdı) yağları için kullanımına izin vermiş olduğundan diğer bölgelerdeki yağların eritilmesi için kullanılması en azından şimdilik uygun değildir

Doğru kullanıldığı takdirde ilacın yan etkilerinin az olduğu bildirilmiştir. Enjeksiyon bölgesinde şişlik oluşabilmekte ancak bu bir iki gün içinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Buna karşılık ilacın yanlış kullanılması halinde, yutma güçlüğü, kas zayıflığı vb. gibi ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Çünkü bu ilaç yalnız yağ dokusunu eritmekle kalmamakta yanlış yerlere enjekte edildiğinde adale, deri ve sinirlere de zarar verebilmektedir. Bu nedenle yalnızca, anatomi bilgisine sahip, gıdı operasyonları konusunda  uzman kişiler tarafından yapılması tavsiye edilmektedir.